Odbiorca dywidendy nie musi być jej rzeczywistym właścicielem
Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to należy uznać, że spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 września 2024 r. (III SA/Wa 1527/24).
Jedynym udziałowcem spółki jest spółka A z siedzibą w Hiszpanii, która zarządza aktywami oraz wykonuje prawa korporacyjne w stosunku do pozostałych spółek w grupie. Spółka planuje wypłacić dywidendę na rzecz A, przy czym spełnione są warunki zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Środki otrzymane od spółki przez A przekazane zostaną w dalszej kolejności innej spółce z grupy – spółce holdingowej B. Zdaniem spółki w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz A będzie możliwe zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i tym samym spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku. Spółka holdingowa B będzie rzeczywistym właścicielem dywidend w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o CIT. W związku z tym przepis art. 22c ustawy o CIT nie zostanie zastosowany, ponieważ rzeczywistym właścicielem dywidendy jest podmiot mający siedzibę na terytorium UE i jest on znany.
Dyrektor KIS (interpretacja z 8 maja 2024 r., 0114-KDIP2-1.4010.127.2024.1.MW) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W jego opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta